Latife Hanım’ın Atatürk’ten boşanırken taleplerini de içeren 7 sayfalık mektubu, müzayede ile satışa sunulacak.

Latife Hanım‘ın Atatürk‘ten boşanırken taleplerini de içeren mektubu,İstanbul’da düzenlenecekmüzayede ile satışa sunulacak.

Levant Antika tarafından 17 Mayıs’ta Rixos Pera Otel’de düzenlenecek müzayedede satışa sunulacaklar arasında, cumhuriyetin ilk dönemlerine ışık tutacak bir belge niteliğindeki Latife Hanım’ın Atatürk’ten boşanırken taleplerini içeren 7 sayfalık mektubu da bulunuyor.

MEKTUBU İNCELEDİKLERİNDE ÇOK HEYECANLANDILAR

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Levant Antika sahibi Kemal CanSüleymaniye, özel bir koleksiyoner aracılığıyla kendilerine ulaşan mektubu incelediklerinde çok heyecanlandıklarını söyledi.

Mektupta, Latife Hanım’ın taleplerinin yanı sıra cumhuriyetin ilk dönemiyle ilgili çarpıcı bilgiler yer aldığını anlatan Süleymaniye, “Latife Hanım mektubuna, ‘dikte edilen’ diye başlamış. 7 sayfadan oluşan notlar, kurşun kalemle kaydedilmiş” dedi.İSMET PAŞA İLE ARALARINDAKİ KONUŞMA

Latife Hanım’ın, notlarında ilk önce İsmet Paşa ile aralarındaki konuşmaya yer verdiğini belirten Süleymaniye, “Ben evden temelli olarak çıkmadım. Ne eşya aldım, ne de almak maksadıyla eşyadan bahsettim. Yalnız bu çıkışın şeklini beğenmediğimden İsmet Paşa hazretlerine, ‘Paşam temelli çıkıyorsam ona göre çıkayım. Paşa hazretlerinin hesapları, parası ve bütün evi bana teslim edilmişti.” şeklinde ifadeler yer aldığını anlattı.

KENDİSİNE AİT EŞYALARIN BAZILARININ LİSTESİ

Latife Hanım’ın, mektupta kendisine ait eşyaların hatıra niteliği ve maddi kıymet taşıyan bazılarının listesine yer verdiğini bildiren Süleymaniye, bunların mektupta, “Üç adet şal merhum büyük validemden hatıra kalmıştır, bir de altın sedef saplı bir tabanca” şeklinde yazıldığını ifade etti.

AİLE İÇİ YAŞANANLARLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER DE YER ALIYOR

Latife Hanım’ın mektubun sonunda “Ben bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da leh ve aleyhte hiçbir kelime sarf etmeyeceğim” şeklinde ifadeye yer verdiğini vurgulayan Süleymaniye, şunları kaydetti:

“Mektupta dikkat çekici detay, Latife Hanım’ın evden ayrılırken sadece ailesi tarafından verilen özel eşyaları talep etmesidir. Mektubun geneli incelendiğinde cumhuriyetin ilk dönemine ait gerçekten çok çarpıcı bilgiler yer alıyor. Mektupta aile içi yaşananlarla ilgili geniş ve detaylı bilgilerin yer alıyor. Mektubun gizeminin bozulmaması ve alacak kişinin hakkına saygı amacıyla bu konularda fazla bilgi veremeyeceğim.”

KANUNİ’NİN FERMANI DA SATIŞA SUNULUYOR

Süleymaniye, müzayedede satılacaklar arasında Atatürk’ün imzası bulunan bir fotoğraf, 1891’de Osmanlı topraklarında ilk kez kurulan bir sigorta firmasının tabelası, Kanuni Sultan Süleyman’ın Erzurum Beyler Beyine gönderdiği fermanın da dikkat çekici diğer eserler olduğunu belirterek, fotoğraf, harita, cep saati, Osmanlı madalya ve nişanları ile hat levhalarının arasında bulunduğu bin 500 civarında eserin koleksiyonerlerin ilgisine sunulacağını sözlerine ekledi.

(AA)

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here