Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında hayata gözlerini açtığı ve babası Ali Rıza Efendi’nin vefatına kadar yaşadığı “Selanik Atatük Evi”nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen yenileme çalışmaları tamamlandı. Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği ev, yenilenen yüzüyle Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in 16 Ağustos’ta gerçekleştireceği açılışın ardından ziyaretçilerini kabul etmeye başlayacak.

1870 yılında Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfınca yaptırılan bu ev, önce İbrahim Zühdü Efendi’nin, daha sonra Selanikli Abdullah Ağa ve eşi Ümmü Gülsüm’ün mülkiyetine geçti. Babasının 1888′de vefatına dek bu evde ikamet eden Atatürk ve ailesi daha sonra bu evin bitişiğindeki daha küçük bir eve taşındı. II. Meşrutiyet’in ilanının ardından Selanik’te görevlendirilen Atatürk, bu dönemde, annesi ve kız kardeşiyle birlikte burada kaldı. O Selanik’ten ayrıldıktan sonra annesi ve kız kardeşi bir süre daha bu evde yaşadı. 1912′de Selanik Yunanistan’ın yönetimine geçince Zübeyde Hanım ve kızı da Selanik’ten ayrılarak İstanbul’a geldi. Bundan sonraki süreçte Atatürk’ün doğduğu bu ev, Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşma gereğince Yunan Hükümeti’ne bırakılmış ve sonrasında da bir Yunan aile tarafından satın alındı.

Ev daha sonra, Atatürk’e hediye edilmek üzere Selanik Belediyesi tarafından satın alınarak, anahtarı 19 Şubat 1937 tarihinde Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna verildi. Yapı, 1950 yılında başlatılan çalışmaların tamamlanmasının ardından Atatürk’ün ölümünün 15. yıldönümü olan 10 Kasım 1953 tarihinde “Atatürk Evi” olarak ziyarete açıldı.

Selanik Atatürk Evi Fotoğrafları:

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here