Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına verdiği değer diğer dünya milletlerine örnek olacak niteliktedir. Türk kadını yüzyıllarca meta olarak görülmüş,maalesef din kisvesi altında çeşitli nedenler ileri sürülerek toplumdan uzaklaştırılmıştır. “Kadın şeytandır” sözünü söyleyecek kadar ileri gitmişlerdir. “Kadının sesi dört duvarın dışına çıkmamalıdır” diyen yine bu sahtekar din adamlarıdır.

Erkeği doğuran “Ana” dır, kadındır. Eğer kadını şeytan olarak görürseniz ondan doğacak olan çocuğun da farklı olmasını beklemek Tanrı’nın verdiği akla ihanettir.

Kurtuluş savaşında askerimize cephede ve gerisinde destek veren Türk Kadını,Türk Anası kurtarıcısı tarafından hakettiği değeri görmüş ve her türlü yasal haklarına kavuşmuştur.

 Kahraman Türk Kadını

Mustafa Kemal İstasyon’dan şehre doğru, bir süre yaya olarak yürüdü. O’nu görmek için sabahtan itibaren yolları dolduran Tarsus’luların arasından neşe ile selamlar vererek, ilerledi. O sırada ansızın bir olayla karşılaştı.

Milli Mücadele’deki çete giysili bir kadın,  Atatürk’ün yolunu keserek ayağına kapandı. Gözyaşlarıyla şöyle haykırıyordu:
– “Bastığın toprağa kurban olayım paşam!”
Mustafa Kemal onu yerden kaldırmak için eğilirken kulağına bu kadının Kurtuluş Savaşı’nda cephelerde çarpışmış olan (Adile Çavuş) olduğunu fısıldadılar.

Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal, bu güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırdı ve ona şöyle seslendi:

– “Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.”

Taha TOROS

17 Mart 1923 Tarsus

Paylaş

2 YORUMLAR

  1. Atatürkün anılarını araştırırken bu sözü gördüm .“Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.”
    sözü çok hoş ve çok gerçekçi bence.Çok güzel paylaşım umarım devamıda gelir….

  2. Gerçekten tarih boyunca kadınlarımıza bir türlü gereken değeri verememiş bir millet olarak Mustafa Kemal Paşanın Bu konuya el atmış olması onun ne kadar ince düşüncelere sahip olduğunun bir ıspatıdır adeta ! “Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.” lafında aslında olması gerek her şeyi tek bir cümlede izah etmiş .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here