Harçlıkları ile aldıkları Atatürk büstünü müzeye hediye ettiler.

Hollanda’nın  Utrecht şehrinde   Esma Çavuşoğlu adındaki Trabzon’lu bir ailenin  11 yaşındaki kızları Sude Meriç ile  5 yaşındaki kızları  Ela Feraye ikinci el eskici pazarında gördükleri  Atatürk büstünü harçlıklarıyla satın alarak annelerini ikna edip 100 km yol yaparak Rotterdam’daki Bülent Buğra Türkler 100 yıl Barış Müzesi’ne hediye ettiler. İlk gelen gurbetçi bir ailenin ölmesi ve eşyalarının ikinci el toplayanlara satılması ve Hollanda’ya yıllar önce gelirken getirmiş olduğu Atatürk büstününde bu eşyalar arasında olduğunu sonradan farkeden küçük Atatürkçüler, cep harçlıkları ile ikinci el pazarındaki satıcıyı ikna ederek aldıkları el yapımı Atatürk büstünü Facebooktan gördükleri   Çanakkale müzesine hediye etmeye karar vererek müzenin son günü süpriz yaparak, getirip müzenin sahibi Bülent   Türker’e hediye ettiler.

Anne Esma Çavuşoğlu  “çocukların bu jesti beni çok mutlu etti, çocuklarıma küçükten beri Atatürk sevgisi vermiştim. Eskicide gördükleri Atatürk büstünü almışlar ve  Faceden takip ettikleri  Çanakkale müzesine hediye etmeye karar vermişler. Ben de anne olarak çok mutlu oldum. Gece gittik  Bülent bey bizi çok iyi ağırladı. Çocuklara kitaplarını imzaladı diplomalarını verdi ay yıldızlı kolyeler hediye etti.Çok mutlu oldum. Bu müze gerçekten muhteşem görülmeğe değer ve  burda her şey ücretsiz.” Dedi.

Müze sahibi Bülent Türker ise   “ben bu düşüncelerine hayran kaldım. Atatürk’ ün ender gördüğüm  heykellerinden biri. İlk kez görüyorum.  Genç kardeşlerime teşekkür ediyorum. Böyle gençlerle gurur duyuyorum. Onlar bizim geleceğimiz.” Dedi.

http://www.edirnehaber.org/haber/15169/ataturk-sevgisi.html

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here