Atatürk’le beş yaşındaki bir çocuk arasında geçen bir anıyı, Orhan Karaveli yeni kitabı ‘Atatürk, Babam Ve Ben’de Paylaştı.

1935’te bir akşam Atatürk Dolmabahçe’dedir ve akşam yemeğini yakın arkadaşlarıyla birlikte Park Otel’de yemek ister. İlgililerden bir de ricası vardır. Otelde kalanlarla dışarıdan akşam yemeği için gelecek olanlara durum bildirilmeyecek, gazetelere haber verilmeyecektir. Belirlenen saatte Mustafa Kemal Atatürk, yaver ve arkadaşları ayrılan masada yerlerini alırlar. Orada bulunanlar mutlu bir şaşkınlık içinde ayağa kalkarak Mustafa Kemal Atatürk’ü alkışlarlar. Atatürk’te onları selamlar. İçlerinde, Galatasaray müdürlerinden Muhittin Sandıkçıoğlu ile evlenecek olan Bidar Hanm da vardır. Kendisi arkadaşlarıyla birlikte oradadır ama beş yaşındaki oğlu Altan yanında değildir. Atatürk’ü çok sevdiğini ve çok merak ettiğini bildiği Altan’ın bu harika fırsatı kaçırmamasını ister.Bir koşu yakındaki evine gidip uyandırır, aceleyle giydirir ve Park Otel’e getirir. Küçük Altan artık annesinin yanındadır ve gözleriyle Atatürk’ü adeta teslim alır. Bu öyle bir teslim alıştır ki Atatürk’ün dikkatini çeker ve annesine haber göndererek çocuğu masasına davet eder.

Mustafa Kemal Atatürk sorar Altan cevap verir. Atatürk zaman zaman Altan’ı  kucaklayıp öper. Atatürk Altan’a ‘Sana öyle bir armağan vermeliyim ki beni asla unutmayasın!’… der. ve çocuğun ‘Annem kızar’ diyerek karşı çıkışını dinlemeden üzerinden hiç eksik etmediği cep saati ile ona altın kordonla bağlı kalemini cebinden çıkarıp Altan’ın boynuna geçirir. Bu saat dönemin bir teknik harikasıydı ve İsviçre’nin Audemars&Piguet firmasına özel olarak yaptırılmıştı. Arka tarafına G.M.K (Gazi Mustafa Kemal) harfleri işlenmişti. Som platindendi. İçine 19 adet pırlanta yerleştirilmişti. Altın bir kordonla saate eklenen platin kalemin ucu mor yakutla kaplanmıştı. Yazar Orhan Karaveli olayın hüzünlü sonunu da şöyle anlatıyor:

ALTAN’IN VASİYETİ

Galatasaray’dan sonra Hukuk’ta beraberdik Alan’la. Otuzlu yaşlarına gelmeden başarılı bir avukat olarak isim yapmaya başlamıştı ki kanserin pençesine düştü. Aile onu bu hastalıktan için nesi varsa sattı. Sonunda sıra  Altan’ın gözü gibi sevip sakladığı Atatürk yadigarına gelmişti. Yadigarı, Yapı Kredi Bankası’na rehin koyarak borç aldılar. Ne var ki bu para da yetmedi tek çocuklarını kurtarmaya ve Altan yaşamdan kopup gitti. Saati banka kasasından kurtaramadılar. Altan’ın vasiyeti bu armağanın Anıtkabir’deki Atatürk Müzesi’nde yerini almasıydı. Bankanın en yetkili sahibi olan Koç ailesi bu anlamlı yadigarı yıllardır yatmakta olduğu Galatasaray Şubesi’ndeki kasadan Atatürk Müzesi’nde aydınlığa çıkarılamaz mı? Koç ailesinin Atatürk’e ve emanetlerine olan saygısını yakınlardan bilenlerdeniz. Eminiz ki en kısa zamanda en doğru olanı yapılacaktır.

 

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/yalcin-bayer_42/ataturk-o-saati-kime-armagan-etmisti_40038344

 

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here