Atatürk Anı Odası’na yeni balmumu heykeli ile ilgili haber, ‘Manastır Askeri İdadisi Öğrencisi Mustafa Kemal Büstü’ konulu Atatürk haberi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü ve1899 yılında “7348” öğrenci numarasıyla 18 yaşında mezun olduğu Askeri İdadi, gün geçtikçe ziyaretçilerin ilgi odağı haline geliyor.

Osmanlı Devleti zamanında 1848 yılında yapılan tarihi bina, turistlerin sıkça uğradığı yerlerden biri haline geldi. Makedonya’nın Manastır kentinde  bulunan ve Şehir Müzesi olarak hizmet veren Askeri İdadi’de 1996’da “Atatürk Anı Odası” açılmıştı. Daha önce birkaç kez onarılan odada Atatürk’ün balmumundan yapılmış heykeli, bazı eşyaları ve büstü ile birlikte Büyük Önder’in hayatı, katılmış olduğu savaşlar, yapmış olduğu devrimler, veciz sözleri ve fotoğrafları sergileniyor. Ayrıca, ışıklı panolarla Çanakkale Savaşı’nın, Sakarya Meydan Muharebesi’nin ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı Oda’da, Atatürk’ü tanıtıcı film ve belgesellerin Türkçe, İngilizce ve Makedonca izlenebildiği bir sistem bulunuyor.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yaptırılan “Manastır Askeri İdadisi Öğrencisi Mustafa Kemal Büstü” Atatürk Anı Odası’na hediye edildi.

www.ataturkdevrimleri.com

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here