Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve ABD’de yaşayan Türk-Amerikalılar, Atatürk’ün ölümünün 75. yıldönümünde, ülkenin kamu alanında sergilenen ilk Atatürk heykelinin açılışını yaptı. Washington’ın en önemli meydanlarından Sheridan Circle’daki törene 200’e yakın kişi katıldı.

ABD’de yaşayan Türk-Amerikalılar, dün tarihi bir güne tanıklık ettiler. Yaklaşık iki yıl süren izin ve hazırlık döneminin ardından, ABD’deki Türkiye Büyükelçiliği ve Amerikan Atatürk Toplumu’nun (AAT) katkılarıyla bir kamu alanına ülkenin ilk Atatürk heykeli dikildi. 200’e yakın kişinin takip ettiği açılışın ardından da ölümünün 75. yıldönümünde Atatürk için Washington Türk Büyükelçiliği Rezidansı’nda bir anma töreni düzenlendi.

İMKÂNSIZI BAŞARDIK

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, törende yaptığı konuşmada Atatürk’ün önemine değinerek, heykelin konulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından AAT’nın Başkanı Hüdai Yavalar da kürsüde kısa bir konuşma yaptı. Hürriyet’e heykelin öyküsünü anlatan Yavalar, bunun ABD’ye geldiği 1958’den beri kendisinin en büyük rüyası olduğunu söyleyerek: “Heykelin konulması için resmi izin süreci çok zordu Bu, aşılması neredeyse imkânsız bir süreçtir. Ama Amerikalılardaki Atatürk sevgisinin de etkisiyle bu izinleri almayı başardık” dedi. İzinlerin alınmasını takip eden Amerikan-Türk toplumundan Yüksek Mimar Nuray Okay Anahtar da, izin sürecinin bir yıl önce başladığını belirterek, Washington’daki Türk Büyükelçilik Rezidansının arazisine bitişik bir şekilde kentin en önemli meydanlarından Sheridan Circle’a konulan heykel için Washington DC Kamu Alanı Komitesi, Tarihi Koruma Ofisi (HPO) ve Mahalle Komitesi’nden (ANC2D) izin alındığını anlattı.

İKİ METRELİK BRONZ HEYKEL

Tüm masrafları AAT ve Yavalar Ailesi tarafından tarafından karşılanan 208 cm’lik bronz heykel için 1.5 yıl önce bir yarışma düzenlediklerini söyleyen Yavalar, hazırlanan taslaklar arasından ülkenin ünlü heykeltıraşlarından Jeffery Hall’un eserinin seçildiğini söyledi. Hall ise eseriyle ilgili Hürriyet’e yaptığı değerlendirme heykelin 6 aylık bir hazırlık sonucu tamamlandığını belirtip şunları söyledi: “Uzun süre Atatürk’ün o dönemki fotoğraflarını inceledik. Sonunda herkesin en çok bildiği, 40’lı yaşlarının sonundaki görüntüsünde karar kıldık. Öğretmen vasfına bir gönderme olacak şekilde, Atatürk elinde bir kitap (Nutuk) tutuyor. Diğer eliyle de bir konu anlatıyor. Heykel bir bütün olarak Atatürk’ün lider rolünü yansıtıyor.”

http://www.hurriyet.com.tr

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here