Londra’da Yeni Yapılan Atatürk Heykeli

Yunus emre 10 Mart 2016 0
Londra’da Yeni Yapılan Atatürk Heykeli

Madame Tussauds Müzesi’ndeki Atatürk heykelini beğenmeyip yenisini yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, bu güne kadar yaptığı 160 heykeli müzede sergiliyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü Madame Tussauds Müzesi’ni ziyareti sırasında oradaki Atatürk heykelini beğenmeyerek bal mumundan heykel yapmaya başlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı birbirinden özel 160 heykel, kendi adını taşıyan müzede sergileniyor.

Odunpazarı’ndaki “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde farklı dekorlar önünde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk ve aile fertleri, çeşitli yerli ve yabancı devlet adamları, sanatçılar, medya mensupları ve sporcuların bal mumu heykelleri, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Müzenin geliri de kız çocukları ile engellilerin eğitimine bağışlanıyor.

Açılışı 2013’te yapılan ve bugüne kadar 1 milyon kişinin ziyaret ettiği müzenin geliri de kız çocukları ile engellilerin eğitimine bağışlanıyor. Büyükerşen, bal mumu heykele olan merakının Atatürk heykeli yapmakla başladığını söyledi.

Londra’daki Madame Tussauds Müzesi’ni 1966’da ziyaret ettiğini anlatan Büyükerşen, “Orada sergilenen Atatürk’ün heykeli kendisine benzemiyordu. Ben de heykeli hiç beğenmedim. Bunun üzerine bal mumundan Atatürk heykeli yapmaya başladım” dedi.

 

 

Yorum Yaz »

Önceki yazıyı okuyun:
Ağlatan Atatürk Sevgisi

Denizli’ye Atatürk’ün hayatlarından kesitler sunacak kısa film çekimleri için gelen ve Atatürk’e benzerliğiyle dikkat çeken tiyatro oyuncusu Göksel Kaya’yı gören vatandaşlar...

Kapat